Nieprzyjemne skurcze łydek w ciąży najczęściej spowodowane są niedoborem magnezu, wapnia lub też zaburzeniami krążenia. Może być również spowodowane niedostatecznym nawodnieniem organizmu, siedzącym trybem życia, które wraz z działaniem hormonów ciążowych (progesteronu) powodują zwiększenie napięcia w mięśniach łydek i bolesne skurcze. Ponadto w 3 trymestrze, stale powiększająca się macica uciska na naczynia krwionośne w miednicy, utrudniając przepływ krwi w nogach. W ten sposób mięśnie nie są wystarczająco dobrze dotlenione, odkłada się w nich kwas mlekowy co doprowadza do gwałtownych skurczów, zwłaszcza w nocy.
Kilka zasad walki ze skurczami:
- W ciągu dnia systematycznie wykonuj ćwiczenia rozciągające łydek i stóp (opis poniżej)
- Unikaj siedzącego trybu życia. Jeśli masz siedzącą pracę, postaraj się co godzinę zrobić krótką przerwę na proste ćwiczenia rozciągające i krótki spacer po biurze
- Pozostań aktywna, spaceruj, uczęszczaj na zajęcia dla kobiet w ciąży, pływaj
- Śpij na lewym boku
- Uzupełnij magnez i wapń ( dieta-obrazek poniżej, oraz suplementy diety)
- Przyjmuj dużo płynów ( głównie wody, więcej dowiesz się tutaj )
- Podczas skurczu pomocne jest wykonanie zgięcia grzbietowego stopy, delikatny masaż lub też polewanie kończyny gorąca i zimna wodą
- Jeśli skurcze łydek pojawiają się w nocy warto przed snem rozgrzać mięśnie ciepłym prysznicem lub kąpielą
U większości kobiet skurcze łydek pojawiają się w nocy zatem przed snem wykonaj opisane poniżej proste ćwiczenie rozciągające łydki.
Użyj kostki do jogi lub grubej książki (grubość ok 15 cm), stań przodem stóp na kostce w taki sposób, żeby pięty były podparte. Jeśli nie jesteś w stanie tego wykonać, użyj cieńszej książki lub jeśli używasz kostki do jogi, podłóż pod pięty koc. Uwaga na kręgosłup, skoryguj postawę, tak żeby kość ogonowa była ściągnięta w dół (zmniejszenie powiększonej w ciąży lordozy lędźwiowej). Wytrzymaj w pozycji kilka oddechów, wykonuj ją kilka razy dziennie, zwłaszcza przed snem. Stopniowo wydłużaj czas pozostania w tej pozycji.
Uwaga! Jednym z czynników, które mogą wpływać na niedobór magnezu jest stres. Jest to tzw błędne koło, gdyż niedobór magnezu zwiększa wrażliwość na stres, a z kolej stres zwiększa niedobór magnezu. Zatem w miarę możliwości zredukuj źródło stresu, spędzaj dużo czasu spacerując na świeżym powietrzu oraz wykonuj systematyczne ćwiczenia oddechowe oraz relaksacyjne.