Maraton to miasto w Grecji , które zasłynęło, gdy posłaniec o imieniu Filipides pokonał dystans z Maratonu do Aten. Tak mówi legenda, natomiast faktem jest, że odległość pomiędzy tymi miastami wynosi 42 km. I właśnie stad wzięła się nazwa najpopularniejszego biegu organizowanych na całym świecie.
Co ma wspólnego legendarny bieg z porodem?
Otóż wielu znawców porównuje poród właśnie do 42 km biegu! Nieprawdopodobne, a jednak to właśnie taki wysiłek musi włożyć kobieta w wydanie na świat potomka.
Czy zatem możliwe jest urodzenie dziecka nie przygotowując się do tego wydarzenia?
Chyba tak. Ale jakie konsekwencje przyniesie przebiegnięcie porodowego maratonu, bez uprzedniego przygotowania? Czy będzie możliwe zrobienie tego o własnych siłach, a więc w pozycjach aktywnych, mając wpływ na to co się dzieję, w pełni odpowiadając na potrzeby swojego ciała? Chyba nie.
Co warto zrobić żeby przygotować nasze ciało i umysł do porodu? Jakie narzędzia posiada współczesna fizjoterapia i gimnastyka prenatalna?
Wyobraź sobie wytrzymanie w pozycji kucznej bez uprzedniego wzmocnienie przodów ud? Przejście pierwszej fazy porodu z szeroko rozstawionymi kolanami, kiedy wewnętrzne uda się przykurczone? Rozluźnienie jednej części ciała przy jednoczesnym napięciu innej oraz odpowiedni oddech (albo w ogóle oddech, zamiast wstrzymywania powietrza podczas bólu), to wszystko bez uprzedniego treningu propriocepcji czyli tzw. świadomości ciała? No, możesz mieć z tym problem, może być ciężko, może być niewykonalnie!
Ćwiczenia są doskonałą metodą przygotowującą ciało przyszłej mamy zarówno do 9 miesięcy ciąży jak i do porodu.
- rozciągają przykurczone mięśnie
- likwidują bóle kręgosłupa charakterystyczne dla okresu ciąży
- poprawiają krążenie, zapobiegając skurczom łydek i stóp
- wzmacniają całe ciało
- przygotowują również ciało do przybierania pozycji aktywnych, tak aby te było nie tylko możliwe do wykonania ale i wygodne
- ćwiczenia oddechowe dotleniają mamę i dziecko, przygotowują do porodu, pomagają w radzeniu sobie ze skurczami porodowymi
- relaksacja, wizualizacja i ćwiczenie oddechowe rozluźniają, zwiększają koncentrację, świadomość ciała, wyciszają umysł i zmniejszają strach przed porodem
Zobacz program, z którego dowiesz się, jakie tematy realizujemy na zajęciach.